Využívanie potenciálu slnečnej energie sa v súčasnosti stáva čoraz dôležitejším nástrojom pri riešení energetických a klimatických problémov svetového spoločenstva.
Podľa základného prístupu sa jednotlivé spôsoby využitia solárnej energie triedia na pasívne a aktívne.
Pasívny spôsob:
– slnečná energia sa využíva na základe stavebných a architektonických princípov, ktoré vedú k nízkoenergetickým a pasívnym budovám. Niektoré postupy sú známe z ľudskej skúsenosti od staroveku.
Aktívny spôsob:
– energia slnečného žiarenia sa premieňa na tepelnú alebo elektrickú energiu pomocou rôzne komplikovanej alebo náročnej technológie. Premenu zabezpečujú slnečné kolektory. Slnečné kolektory sú tepelné výmenníky, ktoré transformujú energiu slnečného žiarenia na vnútornú energiu transportného média, čo sa prejaví zvýšením jeho teploty. Slnečný kolektor je hlavnou súčastou každého solárneho systému. Premena slnečnej energie na elektrickú energiu sa robí buď nepriamo – s využitím vysoko zohriatej pary na pohon generátora, alebo priamo vo fotovoltických systémoch.
Množstvo dopadajúceho slnečného žiarenia na horizontálnu plochu 1 m2 sa na Slovensku v priemere pohybuje v rozmedzí 3278 – 3752 (Wh/m2. deň), pričom rozdiel v dopadajúcom množstve energie medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi je približne 15 %.
Aktivity centra sa zameriavajú najmä na výskum materiálov a materiálových štruktúr, používaných na výrobu fotovoltických článkov a modulov. Cieľom výskumu sú články a moduly s nižšou cenou, alebo vyššou účinnosťou. Ďalšiu oblasť predstavuje výskum pripojiteľnosti solárnych elektrární do elektrizačnej sústavy SR a vplyvu na energetickú stabilitu rozvodnej siete.
![](/wp-content/uploads/logo_eu.png)