Výskum a vývoj

V rámci výskumu a vývoja sa v projekte Dobudovania národného centra pre obnoviteľné zdroje energie realizujú nasledovné výskumné aktivity:

Dovybavenie oblasti využitia energie biomasy špičkovou prístrojovou infraštruktúrou

Cieľ aktivity:

Zvýšenie výskumného potenciálu jednotlivých výskumných sekcií centra pomocou špičkových prístrojov potrebných pre realizáciu prebiehajúcich a pripravovaných projektov

Ide o koordináciu výskumu a vývoja spracovania biomasy termickými postupmi, ako aj pomocou biologických a biochemických prístupov, prípadne aj s využitím metód molekulárnej genetiky. Pritom sa vychádza z toho, že výsledky všetkých aktivít spomínaných vyššie sa budú využívať lokálne v závislosti na konkrétnych podmienkach a prispejú ku decentralizácii energetických zdrojov so všetkými nutnými dôsledkami, akými je napr. aj energetická bezpečnosť.

Dovybavenie oblasti solárnej energie špičkovou prístrojovou infraštruktúrou

Cieľ aktivity:

Zvýšenie potenciálu jednotlivých výskumných sekcií centra špičkovými prístrojmi potrebnými pre realizáciu prebiehajúcich a pripravovaných projektov

Aktivita je zameraná na zvýšenie potenciálu centra v oblasti výskumu solárnej energie tak, aby na špičkovej medzinárodnej úrovni realizoval výskum od úrovne mikroskopickej (jednotlivé tenké vrstvy až nanovrstvy), cez hotové prvky (slnečné články) až po úroveň systémovú (celé zariadenia).

Dovybavenie oblasti hydroenergetického potenciálu špičkovou prístrojovou infraštruktúrou

Cieľ aktivity:

Zvýšenie potenciálu jednotlivých výskumných sekcií centra špičkovými prístrojmi potrebnými pre realizáciu prebiehajúcich a pripravovaných projektov

Aktivita je zameraná na výskum možností využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov malými vodnými elektrárňami vo vzťahu k jestvujúcim vodným stavbám a k optimálnemu dispozičnému usporiadaniu objektov vodných stavieb. Realizuje sa takisto aj laboratórny výskum vtokových objektov malých vodných elektrární a výskum privádzačov malých vodných elektrární za účelom znižovania hydraulických strát.

Pripojiteľnosť obnoviteľných zdrojov elektrickej energie do elektrizačnej sústavy SR

Cieľ aktivity:

Zvýšenie potenciálu jednotlivých výskumných sekcií centra špičkovými prístrojmi potrebnými pre realizáciu prebiehajúcich a pripravovaných projektov

Úlohou aktivity je skúmať vplyv možného masívneho nasadzovania obnoviteľných zdrojov elektrickej energie v elektrizačnej sústave SR na stabilitu a bezpečnosť prevádzky prenosovej a distribučnej sústavy a výskum obnoviteľných zdrojov elektrickej energie z hľadiska energetického rušenia. Doposiaľ neexistujú podrobné dopadové štúdie, ktoré by komplexne zhodnotili dopad obnoviteľných zdrojov na spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky elektrizačnej sústavy, ako aj vplyv obnoviteľných zdrojov na kvalitu elektrickej energie. Hodnotenie vplyvu obnoviteľných zdrojov elektrickej energie na spoľahlivosť a bezpečnosť je možné posudzovať z dvoch hľadísk – vplyv rozptýlenej výroby malých výkonov na prevádzku distribučnej sústavy (napäťová úroveň vn a nn) a vplyv obnoviteľných zdrojov veľkých výkonov pracujúcich priamo do prenosovej sústavy, resp. do vvn distribučnej sústavy.

Dobudovanie a modernizácia spoločnej IKT infraštruktúry centra

Cieľ aktivity:

Cieľom aktivity je vybudovanie spoločného informačného systému centra excelentnosti podporujúceho projektové aktivity jednotlivých projektových skupín.

Spoločný informačný systém umožňuje jednotlivým členom/pracovníkom centra (užívateľom) vytvárať, spracovávať a zdieľať projektové informácie, dokumenty, interaktívny obsah a pod. Zároveň poskytne užívateľom možnosť kooperovať pri príprave, vytváraní a revidovaní dokumentov.

IKT infraštruktúra pre počítačové modelovanie a simulácia multifyzikálnych úloh

Cieľ aktivity:

Dovybavenie jednotlivých výskumných sekcií centra IKT infraštruktúrou

Cieľom tejto aktivity je vytvoriť a experimentálne overiť matematické modely energetických systémov na výrobu a premenu energie využívaných v oblasti alternatívnych a obnoviteľných zdrojov, ako je premena veternej energie na mechanickú prácu, slnečnej energie na teplo v slnečných kolektoroch, prenos tepla a hmoty koncentrátoroch a tepelných výmenníkoch, premena tepla a slnečného žiarenia na elektrickú energiu.

Vybavenie centra IKT infraštruktúrou pre oblasť simulovania fotovoltických systémov

Cieľ aktivity:

Dovybavenie jednotlivých výskumných sekcií centra IKT infraštruktúrou

Koncentrátorové fotovoltické články majú momentálne najväčšiu perspektívu v raste účinnosti premeny svetla na elektrickú energiu. V dnešnej dobe najúčinnejšie z nich dosahujú účinnosť až 41,7% pričom teoretické maximum je až 86%. Ich nevýhodou je zatiaľ pomerne vysoká cena, ktorá sa odvíja od priemyselnej mladosti technológie. Pomocou modelovacej a simulačnej infraštruktúry bude možné pracovať na zlepšení týchto rozhodujúcich parametrov.