Biomasa

  • Biomasa

Biomasa patrí v histórii ľudstva medzi najstaršie a najpoužívanejšie zdroje energie. Celkový energetický potenciál biomasy v SR je približne 120 . 106 MJ. Znamená to, že pri úplnom využití jej energetického potenciálu by biomasa dokázala nahradiť približne 15 % spotreby energií na Slovensku.

Pod pojmom biomasa sa chápu biologicky rozložiteľné časti výrobkov, odpadu a zvyškov biologického pôvodu z poľnohospodárstva (vrátane rastlinných a živočíšnych látok), lesného hospodárstva a príbuzných odvetví, vrátane rybného hospodárstva a akvakultúry, ako aj biologicky rozložiteľné časti priemyselného a komunálneho odpadu. Biomasa patrí v histórii ľudstva medzi suroviny, ktoré sa často používali na energetické a materiálové účely. S vývojom ľudstva, so získavaním ďalších prírodných aj syntetických materiálov a so začatím využívania fosílnych palív postupne klesal význam biomasy ako zdroja energie a materiálov. V súčasnosti však všeobecne rastie význam biomasy ako obnoviteľného zdroja energie a surovín.

Energetické využitie biomasy

Biomasa je surovina, ktorá má širokú škálu použitia. Jej dôležitejšie a rozšírenejšie využitie je vo výžive ludstva a všeobecne živého tvorstva.
Často sa využíva aj ako zdroj suroviny na rôznorodé materiálové využitie. Z hľadiska energetického využitia biomasy sa v súčasnosti často využívajú tieto procesy:

  • priame spaľovanie (aj spoluspaľovanie s inými druhmi palív)
  • termické spracovanie s cieľom zvýšiť kvalitu biopaliva (medzi často využívané spôsoby termického spracovania patrí napr. pyrolýza alebo splyňovanie)
  • fyzikálno-chemické procesy (medzi ne sa zaraďuje napr. výroba bionafty)
  • biochemické procesy ako sú fermentácia alebo anaeróbne procesy, ktoré vedú k produkcii plynných a kvapalných biopalív (etanol, bioplyn, vodík…).

Produktom týchto procesov je najčastejšie teplo, resp. biopalivá na výrobu tepla, elektrickej energie, či na pohon motorových vozidiel. Výhodou takto
vyrobenej energie je ekologické hľadisko – výroba z obnoviteľných zdrojov.

Výskumné aktivity centra sa zameriavajú predovšetkým na dominantnú zložku biomasy Slovenska – na drevo, ale aj na spracovanie odpadovej biomasy (biologicky rozložiteľný komunálny odpad) a cielene pestovanej biomasy, ktorých produkty môžu byť energeticky, ale aj materiálovo využité.

V rámci výskumných úloh sa analyzujú rôzne metódy spracovania biomasy (pyrolýza, splyňovanie) a vyvíjajú sa progresívne technológie na výrobu peliet pre pyrolýzne kotly a produkciu biopalív (bionafta, bioetanol, bioplyn).